Az emelkedő tranzakciószám ellenére is nő a forgási idő, vagyis az ingatlanok mindhárom lakástípus esetében a korábbinál hosszabb időt töltenek a piacon, ami a vevők kivárásával magyarázható, mutatott rá Kosztolánczy György az Otthon Centrum vezérigazgatója az első negyedév egyik tanulságára.
Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.
Ingatlantípusonként és lokációnként eltérő mértékben alakult az ingatlanok értékesítési ideje a tavalyi év gyenge ingatlanpiacán. A panellakások keltek el leggyorsabban, eladásukhoz az éves átlag szerint 70-90 napra volt szükség, míg a téglalakások tovább, 112-140 napig időztek a kínálatban tavaly a Duna House adatai alapján. Az idei év gyorsuló ingatlanpiacán a növekvő kereslet és a piaci sajátoságoknak megfelelő árazás lehet a sikeres eladás kulcsa a szakértők szerint.
Lassabban döntenek a vásárlók, az ingatlanok minden lakástípus esetében a korábbinál hosszabb időt töltenek a piacon, derült ki az Otthon Centrum országos felméréséből.
Minden lakástípus esetében nőtt a forgási idő, a vásárlók lassabban döntenek, az ingatlanok több időt töltenek a piacon, derült ki az Otthon Centrum országos felméréséből. A korábbinál sokkal fontosabb szempont lett a vásárláskor az ingatlan állapota és minősége.
Csökkenő tranzakciószámokról és lassuló lakáspiacról beszélnek az utóbbi időben az értékesítők, ami a lakások értékesítési idejére is kihat. Ezúttal az Otthon Centrum adott ki részletes számokat arról, hogy az egyes lakástípusoknál mennyivel nőtt egy negyedév alatt az átlagos értékesítési idő.
Az idei év második felétől kezdve egyre inkább lassulás érezhető a lakáspiacon, de az értékesítési idő alapján azért továbbra is vannak slágerek. A kisebb alapterületű lakások - akár panel, akár tégla építésű - Budapesten és a megyei jogú városokban gyorsan, 1-2 hónapon belül elkelnek - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely azt vizsgálta, hogy a negyedik negyedévből eltelt másfél hónapban, azaz októbertől november közepéig mennyi idő alatt találtak gazdára a különböző településeken - Budapesten, megyei jogú városokban, községekben - lévő lakóingatlanok.
Nagyon kevés olyan termék van, aminek az ára nem emelkedett jelentősen az elmúlt hónapok során. Az infláció egyre magasabbra nő, de a lakáspiacon sem álltak meg az árak. Hol tartunk most? Mit jelentenek az állami támogatások a mai árakhoz képest? Mit tapasztalhatunk a lakosság hitelfelvételi hajlandóságában? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk Futó Péterrel, a Portfolio ingatlanpiaci elemzőjével.
Továbbra is nagyon erős a kereslet a lakáspiacon - ezt jelzi legalábbis az MNB lakáspiaci jelentése, mely szerint mind vidéken, mind Budapesten csökkent a lakások értékesítési ideje (kivéve a fővárosi kisebb lakások esetén). Ehhez párosul a medián áralku csökkenő tendenciája valamint az ingatlanok egyre kisebb irányár változása is a hirdetés során, amik szintén mutatják, hogy az eladók vannak most kényelmesebb pozícióban a lakáspiacon.
Mind az eladók, mind a vevők számára fontos kérdés az, hogy mennyit lehet alkudni és mennyit érdemes engedni egy adott lakás árából. Ennek pontos mértéke egyedileg változik, ugyanakkor a sok megvalósult trazakcióból meg lehet állapítani, hogy az évek során hogyan változott az egyes lakástípusoknál az áralku mértéke. A legújabb Duna House Barométer segítségével ezt vizsgáltuk meg.
Nagy átlagban még mindig csökken az átlagos árengedmény egy ingatlanvásárlásnál, bár igaz, hogy a panellakás adásvételeknél már stagnálás figyelhető meg az alku mértékében. A legkisebb összeget továbbra is a paneltulajdonosok engedik el, főleg igaz ez a fővárosi, annak agglomerációjában lévő és a megyei jogú városok panellakásaira, ahol 3,4-4,4 százalék között volt ez az érték. Ami az értékesítési időt illeti, továbbra is a paneleket veszik meg leggyorsabban a vásárlók, az országos átlagértékek alapján viszont a korábbi évhez képest már 70 napra nőtt az értékesítés ideje. A legnehezebben a kisvárosi családi házakat lehet eladni, ezeknél közel 7 hónapot kellett várnia a tulajdonosoknak, míg vevőre talált az ingatlan - derül ki az Otthon Centrum összefoglalójából.
Sokan több hónapig, vagy akár évekig is őrlődnek a lakásuk eladásán, megéri-e értékesíteni, ha igen mikor és mennyiért. Ha viszont már elhatározták magukat, gyorsan megkapják a vételárat, néhány ingatlantípusnál ugyanis nagyon rövid idő elegendő a megbízás és a tranzakció zárása között. Az ingatlan árán kívül az értékesítési időt leginkább a településméret és a lakástípus határozza meg - szerepel az Otthon Centrum elemzésében.
2018 utolsó negyedévében a 40-60 négyzetméteres ingatlanok voltak a legkeresettebbek Budapesten. A négyzetméterár tekintetében kiemelkedő kategória Budán a 750 ezer forint feletti átlagérték, míg Pesten a 600 ezer forint feletti átlagos négyzetméterár, amelyek az ingatlanok 40-42 százalékát foglalják magukba. Ennek megfelelően az átlagos eladási ár is az egyre magasabb kategóriák felé tolódik el, Budán az ingatlanok több mint 40 százaléka 40 millió forint felett cserélt tulajdonost - derül ki a legújabb Duna House Barométerből.
Átlagosan akár másfél-két hónappal rövidebb idő alatt lehet eladni az ingatlanokat most Magyarországon, mint 2013-ban, így egy panellakás átlagosan 2, míg egy társasházi téglalakás 3 hónap alatt is elkelhet - derül ki az Otthon Centrum friss elemzéséből. Ezzel párhuzamosan az eladóknak jóval kevesebbet kell engedniük az árból, mint 2013-ban: az alku mértéke folyamatos csökkenést mutatva - lakástípustól függően - 4 és 10 százalék közé mérséklődött az elmúlt öt évben.
Jóval magasabb az értékesítési idő a téglalakásoknál, mint a panelek esetében az országos és a fővárosi adatok alapján egyaránt. Az előző hónapban átlagosan 2-3 hónap alatt került eladásra egy panellakás országosan, míg a téglalakásukat eladni kívánó tulajdonosoknak 4-5 hónapot kellett várni a keleti és nyugati országrészeken, hogy vevőt találjanak, a főváros pesti oldalán pedig még ennél is többet, mintegy 6 hónapot - a Duna House Barométer adatai alapján.
Tavaly a fővárosban minden szegmensben nőtt, vidéken pedig csökkent a használt lakóingatlanok értékesítési ideje 2016-hoz képest. Átlagosan 190 nap kell a családi ház, 100 a tégla-és 71 nap a panellakás eladásához. Mindhárom lakástípust Budapesten lehet a leggyorsabban értékesíteni. Családi házaknál továbbra is türelemre van szükség, az értékesítési idő rövidülésére pedig idén sem számíthatunk - derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.
Trumpnak sikerült a héten alaposan megmozgatnia a piacokat.
Nemrég zárult le az előző program.
Ilyen forgalmi változásokra kell számítani.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Mindenhol nyomulnak előre az oroszok.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?